مشخصات دانشنامه سلامت
موضوع دانشنامه :
قبل از اجرای سمینار جلسه های کاری و رخ داد های مهم چه غذا هایی نباید خورد

شرح این دانشنامه :

مسلماً یکی از عوامل احساس کسالت و خستگی ، کمبود خواب است، اما تغذیه و رژیم غذایی نیز نقش مهمی در احساس کسالت و خستگی دارد. برخی از مواد غذایی با وجود این‌که مفید هستند، اما باعث احساس خستگی می‌شوند. به همین دلیل مصرف این مواد غذایی در وسط روز که شما در تلاش برای بیدار ماندن هستید، مناسب نمی‌باشد.

این پنج غذا را نخورید

موز ماده غذایی سرشار از منیزیم است که شل کننده عضلانی می‌باشد. اگرچه موز یک میان وعده سالم و مغذی است و به راحتی می‌توانید آن را به همراه خودتان به سرکار ببرید، اما مصرف این ماده غذایی موجب افزایش احساس کسالت و خستگی می‌شود.

 .گوشت پرچرب می‌تواند موجب احساس سنگینی و سیری شدید شود، دلیلش این است که شکستن و هضم چربی‌ها برای بدن سخت است، در نتیجه بدن برای استفاده از مواد مغذی آن، به فرایندهای هضم پیچیده‌تری نیاز دارد.از آنجایی که گیلاس سرشار از ملاتونین است، در نتیجه به القای خواب طبیعی و بهبود کیفیت خواب کمک می‌کند. گیلاس به تعمیر چرخه خواب طبیعی و تنظیم ریتم شبانه روزی کمک می‌کند. به همین دلیل است که گیلاس میان وعده مناسبی نیست، زیرا موجب احساس خستگی در وسط روز می‌شود.

متأسفانه، نان سفید شامل شیرینی، برنج سفید، ماکارونی، کیک  سیب زمینی سرخ شده غذاهای فراوری شده است. از آنجا که این کربوهیدرات‌ها شاخص قند خون و فیبر بالایی دارند، در نتیجه شکستن و هضم آن‌ها در بدن به سرعت انجام نمی‌شود و شما بعد از مصرف این مواد غذایی، جریان ثابتی از انرژی دریافت نمی‌کنید.

ماهی‌هایی مثل ماهی قزل‌آلا، هالیبوت و ماهی تن، غنی از ویتامین B6 هستند. بدن از ویتامین B6 برای ساخت ملاتونین (هورمون خواب) استفاده می‌کند به همین دلیل است که خوردن ماهی موجب احساس خستگی می‌شود. ماهی‌ها آرام بخش‌های طبیعی هستند که بهتر است قبل از خواب شب، این مواد غذایی مغذی را مصرف کنید تا احساس کسالت و خستگی شما بیشتر شود و آرام بخوابید.

منبع : ------