مشخصات اصلی فرد
ملیت  :
هندی آمریکایی
سال تولد :
1972
شغل :
مدیر عامل اجرایی گوگل
 

شرح مختصری  از زندگی نامه  :

پیچای سونداراراجان (به انگلیسی: Pichai Sundararajan) معروف به سوندار پیچای (به انگلیسی: Sundar Pichai) (‎/ˈsʊndɑːr pɪˈtʃaɪ/‎) مهندس و مدیر اجرایی هندی تبار در حوزه فناوری اطلاعات است که از دهم اوت ۲۰۱۵ به عنوان مدیر عامل اجرایی گوگل انتخاب شد. وی بعد از گذشت چهار سال در روز چهارم دسامبر ۲۰۱۹ پس از کناره گیری لری پیج با حفظ سمت به عنوان مدیرعامل اجرایی آلفابت برگزیده شد .

پیچای سونداراراجان در ۱۲ ژوئیهٔ ۱۹۷۲ در شهر چنای در ایالت تامیل نادو در جنوب هند متولد شد. او به همراه پدر، مادر و برادر کوچکترش در یک آپارتمان دو اتاق‌خوابه زندگی می‌کرد. خانوادهٔ وی تلویزیون و ماشین نداشتند و برای رفت‌وآمد یا به‌طور جمعی از موتور اسکوتر یا از وسائل حمل و نقل عمومی استفاده می‌کردند.

مادرش پیش از به دنیا آمدن فرزندانش تندنویس و پدرش مهندس برق بود که برای یک شرکت خوشه‌ای انگلیسی به نام «شرکت جنرال الکتریک» که با جنرال الکتریک امریکا متفاوت است کار می‌کرد و یک کارخانه سازندهٔ قطعات الکترونیکی را اداره می‌نمود. این پدرش بود که با تعریف کردن از اتفاقات روزانه از محل کار و نیز مشکلات کاری خود او را با فناوری آشنا کرد. اما شگفتی‌های فناوری زمانی پیچای را به خود جذب کردند که خانواده‌اش برای اولین بار صاحب تلفن شد. او در این هنگام فقط ۱۲ سال داشت و متوجه شد که می‌تواند همهٔ شماره‌هایی را که گرفته، به راحتی به یاد بیاورد، ولی نمی‌دانست که این توانایی دقیقاً چه کاربردی خواهد داشت.