بازار توریسم تسلیم کرونا؟

درحالی‌که مقاصد اصلی گردشگری جهان به‌منظور جبران خسارت‌های ناشی از کرونا به بهبود و ارتقای گردشگری داخلی همراه با رعایت کامل ملزومات بهداشتی و ایمنی روی آورده‌اند و به‌صورت محدود و با رعایت کامل تمام پروتکل‌های بهداشتی به پذیرش گردشگران خارجی پرداخته‌اند متولیان گردشگری کشور نه‌تنها شرایط ورود گردشگران خارجی را به ایران فراهم نکرده‌اند بلکه در زمینه بهبود گردشگری داخلی نیز برنامه‌ای برای بازیابی گردشگری این بخش ندارند و بازار توریسم ایران به‌نوعی تسلیم کرونا شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛ ولی تیموری معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی درخصوص متقاضیان ویزا عنوان کرد: گردشگران خارجی برای ورود به کشور از آبان ماه درخواست دریافت ویزا دارند، اما شرایط برای پذیرش گردشگر خارجی درحال‌حاضر مهیا نیست و صرفا برای سفرهای انفرادی به منظور انجام امور کاری مرزها بازگشایی شده‌اند اما این امر نیز به شرطی رخ می‌دهد که سفر آنها توریستی نباشد، زیرا درحال‌حاضر ویزای توریستی برای گردشگران هیچ کشوری صادر نمی‌شود و علت این امر نیز جلوگیری از شیوع بیشتر کرونا است. طی نشست‌هایی که با وزارتخانه‌های امورخارجه و بهداشت و درمان داشته‌ایم پروتکلی تنظیم و ارائه کرده‌ایم تا با اجرایی شدن آن به تدریج توریست‌های خارجی بتوانند وارد کشور شوند زیرا کارشناسان وزارت گردشگری معتقدند که ورود گردشگر خارجی به کشور یکباره رخ نمی‌دهد بلکه این بازگشایی و ورود به‌صورت تدریجی خواهد بود که نیاز شدیدی به اعتمادسازی برای گردشگران خارجی دارد. 

وی افزود: فرهنگ سفر و گردشگری در کشور ایران به شکلی است که سفر با تور‌های برنامه‌ریزی شده برای مردم چندان جذاب نیست. وزارت گردشگری درحال تنظیم برنامه‌ای مشخص است تا انگیزه و شوق سفر‌های جمعی را در جامعه ایجاد کند. در همین راستا سعی کرده‌ایم بر روی «هزینه سفر» که یکی از موضوعات پراهمیت برای گردشگران در شرایط اقتصادی فعلی محسوب می‌شود تمرکز کنیم. بنابراین باید برای تحقق این امر تلاش کنیم هزینه تمام شده سفر با تور و استفاده از اقامتگاه‌ها و خدمات‌دهندگان فعال در حوزه گردشگری برای توریست‌ها ارزان‌تر از سفر انفرادی شود. به همین جهت به همکاری آژانس‌ها، هتل‌ها، مراکز اقامتی، رستوران‌ها و... نیازمند هستیم تا هرچه سریع‌تر پکیج‌های ارزان قیمت سفر را تهیه و به بازار گردشگری کشور عرضه کنیم. همچنین با اطلاع‌رسانی‌های لازم گردشگران باید بدانند در سفر با تور به علت برنامه‌‌ریزی‌هایی که صورت گرفته می‌توانند از کمترین زمان اقامت خود در استان مقصد بیشترین بهره را ببرند و از اغلب مکان‌های توریستی موجود در هر استان بازدید کنند. تاکنون نیز از سوی ستاد سفر استانی 64 بسته سفر ارزان که در برگیرنده سفر به تمامی استان‌های کشور است با عنوان «سفر آسان» ارائه شده است که به دلیل ورود به پیک دوم موج اول شیوع ویروس کرونا در کشور اجرایی شدن آن به تعویق افتاد. 

معاون گردشگری وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی عنوان کرد: درحال‌حاضر اغلب مجموعه‌ها و بخش‌های فعال در بازار گردشگری تخفیف‌های قابل‌توجهی برای کسب‌وکارهای خود درنظر گرفته‌‌اند تا گردشگران بیشتری را جذب کنند. این امر تا جایی پیش رفته که برخی از هتل‌ها برای هر شب اقامت مسافر 50درصد تخفیف در نظر گرفته‌اند. بنابراین نیازی نیست دولت طرح تخفیفی را برای بازار گردشگری در نظر بگیرد، زیرا چنین اقداماتی در شرایط فعلی که خود بخش خصوصی پیش قدم شده از سوی دولت قابل اجرا نیست.  با توجه به اینکه سازمان میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی به وزارتخانه تبدیل شده است می‌تواند تعاملات بیشتری با سایر وزارتخانه‌ها جهت دریافت تسهیلات غیرنقدی برای کسب‌وکارها و اقامتگاه‌ها داشته باشد. به‌طور مثال یکی از این وزارتخانه‌ها می‌تواند وزارت نیرو باشد که با تعامل با آنها بتوان برای اقامتگاه‌های گردشگری به‌خصوص هتل‌ها بخشودگی در پرداخت قبوض را در نظر گرفت.

منبع: اقتصاد انلاین