بیشترین افزایش قیمت

روز سه‌شنبه در بورس شرکت‌های سرمایه‌گذاری توسعه صنایع سیمان (سیدکو)، بانک ملت (وبملت) و بانک پارسیان (وپارس) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت‌های هلدینگ صنایع معدنی خاورمیانه (میدکو)، فولاد هرمزگان (هرمز) و پلیمر آریا ساسول (آریا) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت

در بورس نمادهای کروی (توسعه معادن روی ایران)، فاسمین (کالسیمین) و افق (فروشگاه‌های زنجیره‌ای افق کورش) در روز سه‌شنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت کشت و صنعت شریف آباد (زشریف)، سرمایه‌گذاری مس سرچشمه (سرچشمه) و توسعه مولد نیروگاهی جهرم (بجهرم) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

عرضه و تقاضای بورس در انتهای معاملات روز سه‌شنبه، علامتی کارآمد برای پیش بینی عرضه و تقاضای بازار سهام در روز چهارشنبه است. در پایان معاملات روز سه‌شنبه بازار با مازاد عرضه 3 هزار و 821 میلیارد تومانی بسته شد.

کاهش ارزش صف‌های بازار

در پایان معاملات سه‌شنبه 351 نماد صف فروش و 5 نماد صف خرید داشتند. ارزش صف‌های خرید نسبت به پایان روز دوشنبه 26 درصد کاهش یافت و در رقم 51 میلیارد تومان ایستاد. ارزش صف‌های فروش نیز 10 درصد کاهش یافت و 3 هزار و 872 میلیارد تومان شد.

بیشترین تقاضاها

در روز سه‌شنبه  شرکت پگاه گیلان (با نماد معاملاتی غگیلا) با صف‌ خرید 34 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از غگیلا، شصدف (صنعتی دوده فام) و فنوال (نورد آلومینیوم) بیشترین صف خرید را داشتند.  

بیشترین عرضه‌ها

روز گذشته بیشترین صف فروش نیز به کویر (فولاد کویر) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 174 میلیارد تومانی داشت. پس از کویر، بنو (بیمه تجارت نو) و سمگا (سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی)  بیشترین صف فروش را داشتند.

پیش بینی بورس امروز

روز گذشته شاخص‌ بورس پس از چهار روز صعود کرد تا در آخرین روز کاری فروردین ماه از سقوط به کانال 1.1 میلیونی فاصله بگیرد. بنابراین روندهای درونی بازار دیروز امیدوارکننده‌تر از روزهای قبل بود و 3 نکته مهم برای سهام‌داران داشت. نکته اول اینکه دیروز رقم مازاد عرضه نسبت به روز دوشنبه 421 میلیارد تومان کاهش یافت. در پایان معاملات دیروز ارزش صف‌های فروش نسبت به روز پیشین 10 درصد کاهش یافت.

دومین نکته مهم معاملات دیروز کاهش خروج پول حقیقی از بازار بود. به طوری که میزان آن 193 میلیارد تومان معادل 40 درصد کمتر از روز دوشنبه بود. روز گذشته ارزش تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی بازار به 285 میلیارد تومان رسید. 

سومین نکته نیز به رونق نسبی معاملات برمی‌گردد. دیروز ارزش معاملات خرد با افزایش 46 درصدی نسبت به روز قبل به رقم 3 هزار و 705 میلیارد تومان رسید تا روند نزولی روزهای پیشین متوقف شود و بازار با رونق نسبی همراه باشد.

بنابراین فعلا نکات امیدوارکننده‌ای در بازار دیده می‎‌شود تا سهام‌داران امیدوار باشند بورس در آخرین روز کاری هفته، که با اولین روز ماه اردیبهشت مصادف است، به صعود ادامه دهد.

منبع : اقتصاد نیوز