به گزارش خبرگزاری صداوسیما از سازمان توسعه تجارت ایران؛ آقای فرزاد پیلتن افزود: در سه ماهه ابتدایی امسال صادرات ایران به کشور‌های آفریقایی حدود ۸۳۴ هزار و ۳۸۱ تن کالا به ارزش ۳۴۰ میلیون دلار بوده که در مقایسه با دوره مشابه در سال گذشته از نظر وزن ۱۴۴ درصد و از نظر ارزش ۳۴۹ درصد رشد داشته است.

پیلتن گفت: در بازه زمانی یاد شده کشور‌های غنا با ۱۵۱ میلیون دلار، الجزایر با ۵۸ میلیون دلار، آفریقای جنوبی با ۳۲ میلیون دلار، تانزانیا با ۲۵ میلیون دلار و نیجریه با ۱۸ میلیون دلار در ردیف‌های اول تا پنجم طرف‌های صادراتی ایران در میان کشور‌های آفریقایی قرار داشته‌اند.

وی افزود: سودان با کمتر از ۱۷ میلیون دلار، کنیا با بیشتر از ۱۴.۵ میلیون دلار، ساحل عاج با ۱۲ میلیون دلار، سومالی با ۴ میلیون دلار و مصر با حدود ۱.۵ میلیون دلار در ردیف ششم تا دهم طرف‌های صادراتی کشورمان در میان کشور‌های قاره آفریقا بوده‌اند.

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی ادامه داد: کشور غنا با برخورداری از سهم ۴۴ درصدی صادرات ایران به قاره آفریقا طی مدت مذکور در ردیف دهم طرف‌های صادراتی ایران به جهان قرار داشته است.

پیلتن گفت: همچنین الجزایر با ۱۷ درصد، آفریقای جنوبی با ۱۰ درصد و تانزانیا و نیجریه با ۵ درصد بعد از غنا بیشترین سهم از صادرات ایران به کشور‌های آفریقایی را به خود اختصاص داده‌اند.

وی افزود: صادرات ایران در سه ماهه نخست سال جاری به کشور‌های الجزایر با ۲۰۶۴۱ درصد، نیجریه با ۸۸۱۸ درصد، ساحل عاج با ۱۷۵۰ درصد، تانزانیا با ۵۸۰ درصد، آفریقای جنوبی با ۴۵۶ درصد و غنا با ۳۷۰ درصد بیشترین رشد را داشته است.

یادآور می‌شود، کاهش محدودیت‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا و برقراری مجدد ارتباطات و رویداد‌های تجاری میان طرف‌های ایرانی و آفریقایی از جمله مهمترین دلایل افزایش صادرات کشورمان به قاره آفریقا طی این مدت محسوب می‌شود.

منبع : خبر گزاری قطره