ایران و جمهوری آذربایجان از گمرک بیله سوار در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ افزایش قابل توجهی داشته که از ۱۲۰ میلیون دلار به ۲۷۰ میلیون دلار رسیده است و در سال جاری نیز نسبت به زمان مشابه۹۹ رشد خوبی را نشان می‌دهد.
وی با بیان اینکه به لحاظ شیوع ویروس کرونا مراودات چمدانی و رفت و آمد مسافر کاهش یافته است، افزود: به دلیل تعطیلی مرز و تردد مسافران چمدانی تردد چندانی نداشته است و برای این منظور هم جمهوری آذربایجان در مبارزه با ویروس کرونا عملکرد خوبی داشته و هم جمهوری اسلامی ایران در این رابطه اقدامات قابل توجهی انجام داده است.
استاندار اردبیل ادامه داد: در یک ماه آینده سنین بالای ۶۰ سال واکیسنه کامل خواهند شد و تا اواخر مرداد ماه تولید انبوه واکسن نیز در کشور اتفاق می‌افتد که با اتمام واکسیناسیون بین تمام سنین در جامعه مرز‌ها باز می شوند و مراودات اقتصاد چمدانی نیز از سر گرفته می‌شود.
وی تصریح کرد: امیدواریم با ریشه کن شدن ویروس کرونا اقتصاد به سمت توسعه و شکوفایی حرکت کند و سرمایه گذاران در راستای اهداف خود استان اردبیل را محلی امن برای سرمایه گذاری انتخاب کنند.
بهنام جو با بیان اینکه تمام اقدامات بارانداز ریلی در شمال استان از سوی دولت جمهوری اسلامی انجام شده است گفت: مقدمات احداث این ریل که نقش مهمی در شکوفایی اقتصادی و واردات و صادرات کشور دارد در ایران انجام شده و همه کار‌های اداری و قانونی در کشور آذربایجان نیز بحث راه آهن صورت گرفته که تنها موافقت نهایی دولت آذربایجان مانده که به زودی اعلام می‌شود.

منبع : خبرگزاری قطره