چرا صادرات کیوی به عراق توصیه می شود:

۱ – بدون در نظر گرفتن مقصد صادرات ، صادرات محصولات مرتبط با حوزه کشاورزی ، سابقه درخشان و پر سودی دارد. به همین دلیل بازرگان های زیادی قصد صادرات غذا و میوه می کنند.

۲ – کشورهای ایران و عراق در مجاورت هم هستند و با هم مرز خاکی طولانی دارند که به بازرگان های ایرانی اجازه می دهد راحت تر میوه و مواد غذایی را به خاک عراق منتقل کنند.

در حقیقت چون مرز بزرگ است پس در زمان صادرات کیوی به عراق ، شرکت حمل و نقل راه های زیادی برای رسیدن به کشور عراق دارد و با انتخاب نزدیکترین مسیر ، سرعت انتقال را بیشتر می کند.

۳ – حکومت کشور عراق و کشور ما در حال حاضر در حالت دوستانه ای قرار دارند و این مسئله تجارت های بین دو کشور را به مقدار زیادی آسان می کند.

۴ – کشور عراق با مشکلات زیادی مثل نا امنی و مسائل مرتبط به جنگ درگیر است که همین باعث می شود بازار این کشور پذیرای مقدار زیادی مواد غذایی و میوه خارجی باشد که فرصت بی نظیری را برای یک تاجر در کشور ایران جهت صادرات کیوی به عراق را ایجاد می کند.

۵ – صادرات کیوی به عراق جزوی از صادرات کلی مواد غذایی است که بر اساس آمارهای گفته شده ، بیشترین سودی که در حوزه تجارت مواد غذایی و محصولات کشاورزی نصیب ایران می شود ، از ارسال این محصولات به عراق به دست می آید.

چرا به تاجر تازه کار توصیه می شود که برای صادرات کیوی از مشاوره بهره ببرد:

اول : شناخت بازار کشور عراق و مهارت یافتن برای تجارت در این بازار به زمان نیاز دارد و داشتن یک مشاور که راه و چاه تجارت با عراق را به شما نشان دهد ، می تواند از بروز اشتباهات غیر قابل جبران جلوگیری می کند.

دوم : امنیت در راه های بین شهرهای عراق سطح پایینی دارد و عبور کامیون های حمل و نقل میوه از راه اشتباه می تواند خسارت های بدی به وجود آورد. اگر از وضعیت دقیق و به روز جاده های عراق آگاهی ندارید ، وجود مشاور برای صادرات کیوی به عراق واجب می شود.

سوم : قانون های گمرکی و صادراتی ایران و قانون های گمرکی و وارداتی عراق هر دو لازم الاجرا هستند. هر تاجر باید آن ها را به طور دقیق و بدون کاستی این قوانین را رعایت کند. اما نکته بزرگتر در صادرات به مقصد عراق این است که در عراق ، در هر استان ، قوانین می تواند با استان قبلی متفاوت باشد و این تغییرات در قوانین ، گاهی پارادوکس و تناقض ایجاد کرده و تاجر را به اشتباه می اندازد.

 • در کل یک تاجر که قصد صادرات به عراق را دارد باید بتواند فرهنگ مردم محلی عراق و سیاست های دولت عراق را بشناسد.
 • برای صادرات کیوی به عراق باید مدارک زیر را آماده کنید.
  • کارت بازرگانی اولین مدرکی است که برای تجارت جهانی و فرامرزی از شما خواسته می شود.
  • تمام مدارک و گواهی های بهداشت و استاندارد مواد غذایی. در این مرحله باید سازمان های بهداشت ایران و عراق هر دو باید بار کیوی را تایید کنند. به ویژه به گواهی تاییدی از طرف سازمان بهداشت نیاز دارید که ثابت کند بار کیوی شما مراحل قرنطینه را از سر گذرانده و خطری از جانب ویروس کرونا ندارد.
  • لیستی از کالا و ویژگی های آن که به عنوان لیست اظهار کالا شناخته می شود.
  • اسناد زیادی را برای صادرات کیوی به عراق باید آماده کرد که ما به طور خلاصه سه مورد از آن ها را نام بردیم.
 • صادرات کیوی به کشور عراق چه مراحلی دارد؟
  اول موقعیت محصول خود یعنی کیوی را در بازار مقصد چک کنید. استقبال از میوه کیوی یک برند خارجی در بازار محلی چگونه است؟ چقدر شانس موفقیت در کار وجود دارد؟
  بعد از آن تمام مرحله های زیر را قدم به قدم طی کنید.
  ۱ – قبل از هر کاری هدف خود را از تجارت کیوی با کشور عراق مشخص کنید و نقشه ای برای رسیدن به هدف تجاری خود داشته باشید. داشتن طرح تجاری برای صادرات کیوی به عراق به شما کمک می کند که مرحله به مرحله به هدف خود نزدیک شده و آنچه را که می خواهید به دست آورید.
  ۲ – ظاهر بار کیوی را بررسی کنید. در این که بار میوه کیوی شما باید سالم و خوش طعم باشد شکی نیست اما در این بین باید مطمئن شوید که بار کیوی شما ظاهر مناسبی دارد و در استانداردهای بازار می گنجد.
  ۳ – فرهنگ کشور عراق را بشناسید. تعیین کنید که برای موفق بودن صادرات کیوی به عراق باید چه خدماتی به مردم عراق برسانید تا بتوانید رضایت آن ها را جلب کنید و آن ها را تبدیل به مشتری دائم خود کنید.
  ۴ – شما در زمان تعیین هدف برای صادرات کیوی از سودهای احتمالی آگاه می شوید ولی باید مطمئن شوید که همزمان ریسک ها و خطرات صادرات کیوی را هم می دانید و برای مواجهه احتمالی با آن ها آماده هستید.
  این خطرات شامل موارد زیادی می شود. بعضی از خطرات صادرات کیوی به عراق به این شرح است :
  ممکن است قبل از تحویل کالا توسط شما ، دو دولت مواضع سیاسی خود را عوض کنند و در کار شما اختلال ایجاد شود. احتمال دارد با قانون های جزئی صادرات آشنا نباشید و همین باعث ضرر شما شود. اگر ارز ثابت نباشد و دائما تغییر کن احتمال صدمه رسیدن به تاجران بالامی رود و بالاتر از همه ، ممکن است شما نتوانید سود خود را دریافت کنید. اگر خریدار شما به هر دلیلی قیمت بار را کامل پرداخت نکند ، تاجر نمی تواند سودی که به عنوان هدف انتخاب کرده را دریافت کند.
 • منبع : آوات