دلار از هشتم خردادماه وارد کانال 23 هزار تومانی شد و در این فاصله به سوی کانال 24 هزار تومان خیز برداشت، اما دوباره کاهش یافت و در کانال 23 هزار تومانی در نوسان بود و طی هفته گذشته دوباره در کانال 24 هزار تومان نوسان داشت و به تازگی وارد کانال 25 هزار تومان شده است.

«کوروش طواحن» یک نمایشگاه‌دار در شمال تهران به ایرنا می‌گوید: همواره قیمت خودروهای خارجی بر اساس قیمت خودروهای داخلی تعیین می‌شود که خود ارتباط مستقیمی با نرخ دلار دارد.

وی بیان‌داشت: قیمت پژو 206 تیپ2 نسبت به 2 تا سه هفته گذشته رشد حدود 17 میلیون تومانی و پژو 207 اتوماتیک در همین مدت رشد 20 میلیون تومانی را تجربه کرده است.

این فعال بازار خودرو با اشاره به اثرگذاری زنجیروار تحولات در بازارهای موازی طلا، سکه، ارز، خودرو، مسکن و بورس به یکدیگر، بیان‌داشت: ممنوعیت واردات سبب شده تا اتومبیل خارجی بیشتر تحت تاثیر تحولات بازار باشد.

وی تصریح‌کرد: با وارد شدن نرخ دلار به کانال 25 هزار تومان، شاهد افزایش بین پنج تا 10 درصدی قیمت‌ها نسبت به حدود سه هفته قبل در بازار هستیم.

طواحن خاطرنشان‌کرد: با توجه به شرایط اقتصادی جامعه، اکنون بیشترین تقاضا برای خرید خودروی خارجی در محدوده قیمتی 1.5 تا 2 میلیارد تومان است که حتی شامل خودروهای قدیمی‌تر و با مدل پایین‌تر نیز می‌شود.

وی ادامه‌داد: به عبارتی با توجه به اینکه آخرین مدل خودروهای خارجی عمدتا مدل 2017 و در برخی موارد انگشت شمار 2018 است، بازار دوباره به خودروهای قدیمی‌تر و دست‌دوم روی خوش نشان داده است و مصرف‌کنندگان به سراغ آنها می‌روند.

به گزارش ایرنا، امروز در فضای مجازی و سایت‌های خودرویی قیمت هر دستگاه سانتافه مدل 2017 صفر کیلومتر که حدود سه هفته پیش 1.9 میلیارد تومان بوده به 2 میلیارد تومان و هر دستگاه فولکس واگن تیگوان سفید رنگ در همین مدت از 2.3 میلیارد تومان به 2 میلیارد و 550 میلیون تومان افزایش یافته است.

همچنین هر دستگاه بی.ام.و ایکس 4 مدل 2017 حدود سه میلیارد و 690 میلیون تومان، رنو تالیسمان صفر کیلومتر مدل 2018 نزدیک به 1.6 میلیارد تومان، رنو کولیوس سفید رنگ صفر کیلومتر مدل 2018 حدود 2.1 میلیارد تومان و هر دستگاه لکسوس آر. ایکس مدل 2017 صفر کیلومتر 6.5 میلیارد تومان قیمت‌گذاری شد.

منبع : مرجع خبری تحلیلی خودرو تک