اقتصاد ۲۴ - محسن رشید فرخی یزدی رئیس انجمن خرما با اشاره به اینکه برداشت خرما تا اواسط مهر ادامه دارد، اظهار کرد: هم اکنون به اواسط فصل برداشت برخی ارقام رسیدیم که با وجود شرایط خشکسالی برآورد‌ها حاکی از آن است که تولید نسبت به متوسط برداشت سال قبل تغییر محسوسی نداشته است.

او افزود: پیش بینی‌ها حاکی از آن است که با استمرار این روند تا پایان فصل برداشت به متوسط برداشت سالیانه برسیم.

رشید فرخی درباره آخرین وضعیت صادرات خرما بیان کرد: صادرات خرما به سیاست دولت بستگی دارد که آیا برنامه‌ای برای صادرات دارد یا خیر؟

رئیس انجمن‌خرما ادامه داد: اگر مسئولان شعار صادرات دهند و به یک باره صادرات را ممنوع کنند، این امر منجر به خدشه دار شدن اعتبار تجار در بازار‌های هدف می‌شود، از این رو اگر مسئولان خواهان صادرات هستند با برگزاری جلسات با بخش خصوصی، باید راه حلی برای مشکلات بازگشت ارز اتخاذ کنند و همواره قول دهند که صادرات به یک باره ممنوع نمی‌شود تا تجار اقدام به انعقاد قرارداد کنند؛ چرا که قوانین صادراتی ویترین صادراتی یک کشور در بازار‌های هدف است که با ممنوعیت یک باره، حضور در بازار‌های صادراتی کاهش می‌یابد.

این مقام مسئول با تاکید بر بازنگری قوانین صادرات بیان کرد: اتخاذ سیاست‌های حمایتی و تشویقی و توسعه صنایع تبدیلی منجر به توسعه صادرات می‌شود.

تولید خرما به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن می‌رسد

به گفته او، امسال پیش بینی می‌شود که تولید خرما به یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن برسد که همه ساله ۳۰ درصد محصول تولیدی صادر و مابقی در بازار داخل مصرف می‌شود.

رشیدفرخی با اشاره به راهکار‌های افزایش بهره وری صادرات بیان کرد: از عرضه خام محصولات یا فله به بازار‌های هدف باید اجتناب شود، چنانچه خواهان افزایش ارزش صادرات و بهره وری بالا هستیم، از این رو باید به بحث صنایع تبدیلی ورود کرد. هر چند ارقامی همچون خرمای مضافتی باید به صورت خام مصرف شود، اما ارزش افزوده خرمای خام هم از طریق بسته بندی بازارپسند باید جبران شود.

رئیس انجمن خرما ادامه داد: سال ۹۷ قبل از ممنوعیت صادرات، ارزش خرمای صادراتی به ۴۰۰ میلیون دلار رسید که در سال ۹۸ انتظار بر آن بود که ارزش صادرات به ۵۰۰ میلیون دلار برسد و همواره این امکان وجود دارد که ظرف مدت زمان ۵ سال با بالارفتن افزایش بهره وری، حمایت دولت در ورود به نمایشگاه‌ها و آشنا شدن با سلیقه‌ها این امکان وجود دارد که ارزش صادرات به یک میلیارد دلار برسد که متاسفانه ممنوعیت یک شبه صادرات هم که ۱۶ روز بیشتر طول نکشید، اعتبار تجار را خدشه دار کرد و در همان مقطع ایالات متحده جایگزین شد و بازار‌های ما را توانست بگیرد، همچنین در ۲ سال گذشته عربستان سعودی به عنوان یکی دیگر از رقبای ما توانست خیلی از بازار‌های هدف را بگیرد.

رشید فرخی با بیان اینکه قیمت خرید و فروش خرما در بازار مبدا متفاوت است، گفت: با توجه به آغاز فصل برداشت، هنوز قیمتی برای خرما تعیین نشده است، هر چند خرما کالای استراتژیکی نیست که برای آن قیمت تعیین کرد.

این مقام مسئول در پایان با اشاره به اینکه اقتصاد کشور باید به سمت اقتصاد پایدار برود، تصریح کرد: علی رغم تورم ۴۵ تا ۵۰ درصد، قیمت خرما در مبدا شامل حال این تورم نشده است و در مقصد هم ستاد تنظیم بازار باید پاسخگو باشد؛ چرا که گرانی‌ها ارتباطی به تولیدکننده ندارد. اما به طور کلی اگر دولتمردان به دنبال عرضه خرما با قیمت مناسب هستند، تورم را باید کاهش دهند.

منبع :قطره