سودان روز دوشنبه گفتوگوهای خود با آمریکا در زمینه تجارت را از سر گرفت، آن هم پس از سالها که واشنگتن نام سودان را در .لیست تحریمهای خود قرار داده و این گفتوگوها متوقف شده بود به گزارش پایگاه خبری روسیا الیوم، این گفتوگوها با دیدار میان مقامات سودانی و آمریکایی در سودان از سر گرفته شد و دو .طرف از آغاز هماهنگیها با هدف ایجاد سمیناری برای تجار دو کشور خبر دادند.

وزارت صنعت و بازرگانی سودان امروز دوشنبه در بیانی های اعلام کرد: محمد علی عبدالله معاون وزارت تجارت سودان با روبرت نیوسوم مشاور اقتصادی و سیاسی سفارت آمریکا در سودان و مایکل بانل وابسته اقتصادی و تجاری سفارت آمریکا دیدار کرد که این نخستین نشست رسمی میان وزارت صنعت و بازرگانی سودان و طرف آمریکایی است که دهها سال از توقف آن میگذشت.

در این بیانیه آمده است: در حال حاضر همکاری برای هماهنگی در ایجاد یک سمینار با مشارکت تجار سودان و آمریکا در ژانویه ۲۰۲۱ و به شکل ویدئو کنفرانس جریان داشت.

معاون وزارت بازرگانی سودان و مقامات تجاری سفارت آمریکا در خارطوم چگونگی همکاری میان دو کشور به منظور تسهیل پیوستن سودان به سازمان تجارت جهانی را بررسی می کند و در این دیدار تسهیل ورود شرکتهای آمریکایی به سرمایه گذاری در سودان مورد بررسی قرار میگیرد .

وزارت بازرگانی در بیانیه خود تاکید کرد: واشنگتن وعده داد که به خارطوم برای اجرای تصمیم رفع محاصره اقتصادی آن کمک میکند.

 آمریکا در سال ۱۹۹۳ و در دوره حکومت ( عمر البشیر) رئیس جمهور سابق این کشور، سودان را در فهرست کشورهای حامی .تروریسم قرار داد که در نتیجه آن خارطوم از دریافت کمک های مالی و وام از صندوق بین المللی و بانک جهانی محروم شده بود .

با تلاش های  ( دونالد ترامپ ) رئیس جمهور آمریکا پس از آنکه سودان روابط خود را با رژیم صهیونیستی عادی سازی کرد، واشنگتن در مقابل دریافت غرامت از این کشور بابت انفجار در دو سفارت خود، نام سودان را از فهرست تروریستی خط زد .