از زمان شیوع کرونا در جهان سرمایه گذاران جهت سرمایه های خود را به سمت شرکت های فناوری و دارویی تغییر داده اند و میزان حمایت بانک های مرکزی نیز از آن ها قابل توجه بوده است. ارزش تنسنت که بخش بزرگی از بازار شبکه های اجتماعی و بازی های اینترنتی را در اختیار دارد اکنون به ۷۱۳ میلیارد دلار افزایش پیدا کرده است و باارزش ترین شرکت چینی محسوب می شود. ارزش بازار شرکت علی بابا نیز که بزرگ ترین فروشگاه اینترنتی چین و آسیا است به ۷۱۳ میلیارد دلار افزایش پیدا کرده است.  

از ابتدای امسال تاکنون بیشتر شاخص های مهم بورسی جهان صعود محسوسی داشته اند به گونه ای که ارزش شاخص نزدک کامپوزیت ۳۴ درصد، شانگهای کامپوزیت ۱۰ درصد و هانگ سنگ ۱۵ درصد افزایش پیدا کرده اند. برای نخستین بار است که شرکت های پینداودو و جی دی به جمع ۱۰ شرکت برتر چین اضافه شده اند. نسبت به سال قبل ارزش این دو شرکت به ترتیب ۲۸۹ درصد و ۲۰۰ درصد افزایش پیدا کرده است.  

روپرت هوگه ورف- مدیر مرکز مطالعاتی هورون گفت: دلیل اصلی رشد سریع شرکت های چینی در این برهه، ظهور تقاضاهای جدید و عدم توانایی بسیاری از شرکت ها برای پاسخ گویی به این نیازها بوده است. 

منبع : https://www.isna.ir/news/99090906395/