به گزارش پایگاه خبری اقتصادی معاصر، دولت در ۱۲ آذرماه و پیش از موعد قانونی، لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ را تقدیم مجلس کرد. منابع و مصارف لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور بیش از ۲۴ میلیون و ۳۵۷ هزار و ۷۸ میلیارد و ۹۸۶ میلیون ریال تعیین شده است.

هومن عمیدی به تاثیر لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ بر روند معاملات بورس اشاره کرد و افزود: واگذاری ۱۱۵ هزار میلیارد تومان از سهام شرکت‌های دولتی مهمترین قسمت از لایحه بودجه ۱۴۰۰ در خصوص بازار سرمایه است که نسبت به رقم ۹۵ هزار میلیارد تومان سال ۹۹ عدد قابل توجهی است، برای دست‌یابی به این هدف باید توجه بیشتری به نگرانی‌های سهامداران و اعتمادسازی برای مردم در مورد سرمایه‌گذاری در بازار سهام انجام پذیرد.

عمیدی خاطرنشان کرد: با توجه به وجود چنین تبصره‌ای در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ ضرورت دارد تا نهادها و سازمان‌های موازی با تشکیلات سازمان بورس که عملکرد و تصمیم‌های آنها در روند بازار سرمایه اثرگذار هستند توجه زیادی را نسبت به خواسته دولت در زمینه واگذاری‌ها داشته باشند تا به دنبال تصمیم‌های اتخاذ شده نظم فعلی معاملات بورس دستخوش تلاطم‌ها نشود.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: بحث قیمت‌گذاری محصولات فولادی، معاملات بازار را درگیر برخی از التهاب‌ها کرد و با توجه به مخالفت‌های صورت گرفته با نرخ‌گذاری دستوری هنوز نتیجه نهایی آن اعلام نشده است.

وی با تاکید بر اینکه از زمانی که شاخص بورس در فاز اصلاحی قرار گرفت بانک مرکزی تنها نهادی بود که به طور عملی حمایت خود را از بازار سرمایه با تغییر ندادن نرخ سود بانکی نشان داد، افزود: اگر از بحث نوسان قیمت ارز که عوامل و پارامترهای بسیاری بر آن موثر است عبور کنیم، باید باقی نهادها مانند وزارت صنعت معدن و تجارت، وزارت اقتصاد و دارایی، گمرک، اداره ثبت شرکت‌ها، سایر نهادها و سازمان های موازی تلاش بیشتری برای محقق شدن برنامه دولت و آماده‌سازی زمینه‌های تحقق این بودجه به عمل آورند.

عمیدی اظهار داشت: با توجه به فروش هر بشکه نفت با نرخ ۴۰ دلار با ظرفیت فروش ۲.۳ میلیون بشکه نفت و نرخ ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان به عنوان نرخ تسعیر ارز به نظر می رسد فضای کافی و لازم برای تحقق لایحه بودجه وجود داشته باشد.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه قیمت جهانی نفت نشان‌دهنده متناسب بودن این نرخ با واقعیت‌ها بوده است، گفت: چنانچه موفقیتی در زمینه کنترل و ریشه‌کنی کرونا در سطح جهان اتفاق حاصل شود، با افزایش تقاضای جهانی، این قیمت‌ها فراتر می روند و رشد قیمت نفت به کمک تحقق بودجه خواهد آمد.

منبع : https://www.moaser.com/