به گزارش اقتصادنیوز ، روز شنبه شاخص کل بورس 5 هزار و 598 واحد افت کرد و شاخص هم‌وزن نزول 637 واحدی داشت. همچنین شاخص کل فرابورس  90 واحد ریزش کرد.

در پایان معاملات ‌روز شنبه، 90 نماد رشد قیمت و 370 نماد کاهش قیمت داشتند، به عبارت دیگر، 18 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 76 درصد بازار افت قیمت داشتند.

بیشترین افزایش قیمت

روز شنبه در بورس شرکت لیزینگ خودرو غدیر (لغدیر)، لیزینگ ایران (ولیز) و بیمه پارسیان (پارسیان)‌ بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت‌های سپیدار سیستم آسیا (سپیدار)، نیروگاه زاگرس کوثر (بزاگرس) و مجتمع تولید گوشت مرغ ماهان (زماهان) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت

در بورس نمادهای ثاخت (شرکت بین‌المللی توسعه ساختمان)، وبملت (بانک ملت) و شستا (شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی) در روز شنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت سرمایه‌گذاری توسعه و عمران استان کرمان (کرمان)، بیمه پاسارگاد (بپاس) و پتروشیمی غدیر (شغدیر) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

عرضه و تقاضای بورس در انتهای معاملات روز شنبه، علامتی کارآمد برای پیش بینی عرضه و تقاضای بازار سهام در روز یک‌شنبه است. در پایان معاملات روز شنبه بازار با مازاد عرضه 2 هزار و 723 میلیارد تومانی بسته شد.

افزایش مازاد عرضه

در پایان معاملات شنبه 298 نماد صف فروش داشتند و تعداد نمادهای صف خرید 26 بود. ارزش صف‌های خرید نسبت به روز ‌چهارشنبه 56 درصد کاهش یافت و به رقم 279 میلیارد تومان رسید. ارزش صف‌های فروش نیز 47 درصد افزایش یافت و 3 هزار و 2 میلیارد تومان شد.

بیشترین تقاضاها

در اولین روز کاری اسفند شرکت رایان هم افزا (رافزا) بیشترین صف خرید را داشت و با صف‌ خرید 74 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از رافزا، فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) و غگیلا (پگاه گیلان) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین عرضه‌ها

روز شنبه بیشترین صف فروش نیز به شستا (شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی) تعلق داشت که در پایان معاملات صف فروش 160 میلیارد تومانی داشت. پس از شستا، سایپا و ایران خودرو بیشترین صف فروش را داشتند.

پیش بینی بورس امروز

در اولین روز کاری اسفند همه شاخص‌‌های تابلوی بورس نزول کردند. شاخص کل هم‌وزن 637 واحد افت کرد و تعداد نمادهایی که افت قیمت داشتند بیشتر از نمادهای با رشد قیمت بودند. 370 نماد کاهش قیمت و تنها 90 نماد رشد قیمت داشتند.  

اما اتفاق مهم معاملات دیروز افت چشمگیر ارزش معاملات کل بازار بود. ارزش معاملات کل بازار سهام 9 هزار و 976 میلیارد تومان بود که نسبت به روز چهار‌شنبه 71 درصد کاهش یافته است. همچنین ارزش معاملات خرد 22 درصد کاهش یافت و به رقم 5 هزار و 169 میلیارد تومان رسید. به نظر می‌رسد بسیاری از سهام‌دارن در روز شنبه از خرید و فروش امتناع کردند و در انتظار روشن شدن تاثیر تحولات سیاسی  بر بازارها مانده‌اند.

با این حال همچنان سهم معامله‌گران حقیقی از فروش‌ها بیش از سهم آن‌ها از خریدها بود. در سمت تقاضا، 77 درصد خریدها توسط معامله‌گران حقیقی و 23 درصد توسط معامله‌گران حقوقی انجام شد. در سمت عرضه نیز 90 درصد فروش‌ها توسط معامله‌گران حقیقی و 10 درصد توسط حقوقی‌ها انجام شد. همچنین رقم خروج پول حقیقی 642 میلیارد تومان بود و در پایان معاملات شنبه ارزش صف‌های فروش بیش از صف‌های خرید بود و ارزش صف‌های فروش به بیش از 3 هزار میلیارد تومان رسید که بالاترین رقم در 22 روز کاری گذشته از پایان دی ماه به این سو است. بورس همچنان گرفتار دو مشکل بزرگ است؛ صف‌های فروش سنگین و خروج پول حقیقی از بازار است. در نتیجه همان‌طور که پیش بینی می‌شد صف‌های طویل فروش این روزهای بورس موجب ریزش شاخص‌های بازار سهام شد. از این زاویه با توجه به سرریز صف‌های فروش به معاملات روز بعد، می‌توان گفت در معاملات امروز هم مازاد عرضه به ریزش بازار منجر می‌شود.

منبع : اقتصاد نیوز