فعالان اقتصادی می‌گویند با توجه به پیچیدگی فرآیند واردات کالاها به کشور عملا زمان اعلام شده از سوی بانک مرکزی قابل اجرا نیست و در نتیجه به کاهش تقاضا برای واردات منجر می‌شود.

جمشید نفر رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران با اشاره به این موضوع اظهار کرد: در اقتصاد ما اساسا فعالیت‌های سفته‌ بازانه نسبت به تولید و صادرات و واردات رسمی سود بیشتری دارد و فضای کار در آن نیز راحت‌تر است با این وجود متاسفانه ما شاهد آن هستیم که بعضی از بخشنامه‌ها نه تنها به فعالیت‌های مولد کمک نمی‌کنند که حتی شرایط را برای آنها دشوارتر می‌کند.

به گفته وی بخشنامه جدید بانک مرکزی عملا برای وارد کنندگان اجرایی نیست و تنها به سخت‌تر شدن شرایط منجر می‌شود. از این‌رو به نظر می‌رسد که این بخشنامه تنها در حکم طرحی که ترمز اقتصاد ایران را می‌کشد عمل خواهد کرد.

رئیس کمیسیون صادرات اتاق بازرگانی ایران با اشاره به تحولات مثبتی که در هفته‌های گذشته در حوزه تجارت رخ داده بود اظهار کرد: از سویی وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت تصمیمات و دستورات درستی را ابلاغ کرده که نشان‌دهنده رویکرد مثبت این وزارتخانه به بخش تجارت است اما همزمان با آن بخشنامه بانک مرکزی نهایی شده که قطعا به ضرر اقتصاد ایران خواهد بود.

نفر خاطر نشان کرد: اگر ما قصد حمایت از تولید را داریم باید فضا برای صادرات کالاها و همچنین واردات مواد اولیه فراهم باشد در غیر این صورت ما شاهد آن خواهیم بود که بسیاری از سرمایه گذاران در این حوزه نیز فرار کرده و دیگر فعالیت‌های خود را ادامه نمی‌دهند.

منبع : https://www.moaser.com/