بر این اساس، مجموع کالاهای اساسی موجود در بنادر و شناورهای در حال تخلیه و شناورهای منتظر در لنگرگاه‌ها به حدود پنج میلیون و ۵۲۲ هزار و ۲۲۳ تن می‌رسد. گزارش اعلامی معاون فنی گمرک ایران در رابطه با جزئیات ۶/ ۳ میلیون تنی موجود در بنادر (غیر از کالاهای موجود در شناورها) نشان می‌دهد که بیشترین موجودی مربوط به ذرت با بیش از ۶/ ۱ میلیون تن است.

در سایر اقلام نیز بیش از ۲/ ۲۴۷ هزار تن گندم، ۵/ ۲۸۸ هزار تن جو، ۳۱۹ هزار تن سویا، ۸/ ۱۰۷ هزار تن برنج، ۹/ ۲۰۹ هزار تن شکر، ۷/ ۴۹۲ هزار تن روغن خام و ۸/ ۳۳۹ هزار تن دانه‌های روغنی موجود است.

اما در بین بنادر بیشترین موجودی کالاهای اساسی با بیش از ۶/ ۲ میلیون تن به بندر امام‌خمینی(ره) اختصاص دارد. در بندر امیرآباد ۶/ ۳۰۴ هزار تن، نوشهر ۷/ ۱۵۱ هزار تن، انزلی ۸/ ۱۲۳ هزار تن، شهید‌رجایی ۳/ ۳۷۹ هزار تن، بوشهر ۰۹/ ۱ هزار تن، چابهار ۱/ ۲۳ هزار تن، آستارا ۵/ ۱۰ هزار تن، فریدون‌کنار ۳/ ۳۲ هزار تن، بندرلنگه ۶/ ۱هزار تن و شهید‌باهنر ۱/ ۱ هزار تن کالای اساسی موجود است.

این گزارش در حالی بعد از اجرایی‌شدن مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت برای ترخیص فوری کالای اساسی و مواد اولیه تولید اعلام می‌شود که به گفته معاون فنی گمرک ایران، از ۱۱ آبان ماه که مصوبه در دستور کار گرفته تا‌کنون حدود چهار میلیون تن کالای اساسی و مواد اولیه تولید از گمرک ترخیص شده است.

مصوبه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت در راستای تسهیل موانع ترخیص کالاهای اساسی و مواد اولیه تولید صادر شد که طی آن راهکارهایی برای رفع موانع ارزی پیش‌بینی و اجرایی شد. در زمان اجرای مصوبه، موجودی کالاهای دپو‌شده در گمرک و بنادر به حدود هشت میلیون تن می‌رسید که نیمی از آن کالاهای اساسی و تا ۸۰ درصد نیم دیگر را کالاهای واسطه‌ای و مواد اولیه خطوط تولید تشکیل می‌داد.

منبع : https://tejaratnews.com/