سید روح اله لطیفی، سخنگو ودبیر شورای اطلاع رسانی گمرک در تشریح آخرین وضعیت تجارت کشورمان با اروپا گفت : طی ۷ ماهه اول سال جاری سطح تجارت خارجی ایران با کشورهای اروپایی به ۱۵ میلیون و ۹۱۰ هزارو ۸۱۶ تن برابر با ۸ میلیارد ۸۰۷ میلیون و ۸۷۹ هزارو ۸۴۱ دلار رسیده است .

لطیفی خاطر نشان کرد : حجم صادرات کشورمان به اروپا در این بازه زمانی بالغ بر ۵ میلیون و ۶۰۵ هزارو ۸۹۱ تن بوده است که از حیث ارزش این میزان صادرات کالاهای ایرانی برابر با ۲ میلیارد و ۶۶ میلیون و ۸۴۰ هزارو ۵۳۸ دلار بوده است .

ضمن آنکه در میان کشورهای اروپایی اصلی ترین مقاصد صادراتی، کشور ترکیه با یک میلیارد و ۴۸۹ میلیون و ۳۷۲ هزارو ۴۰۸ دلار و پس از آن کشورهای روسیه، آلمان وایتالیا قراردارند .همچنین کمترین میزان صادرات به کشور اسکاتلند با۱۳ هزارو ۹۵۲ دلار بوده است .

وی افزود : کشورمان به ۳۷ کشور اروپایی از قبیل اتریش، آلمان، بوسنی وهرزگویین، بلژیک، سوئیس،دانمارک، فرانسه،اسپانیا،انگلستان،ایتالیا، هلند، سوئد، اسلواکی، نروژ و… صادرات داشته است .

لطیفی در خصوص وضعیت واردات کشورمان از اروپا نیز گفت : کشورمان در این بازه زمانی از ۴۴ کشور اروپایی واردات داشته است که حجم این واردات بالغ بر ۱۰ میلیون و ۳۰۴ هزارو ۹۲۵ تن کالا وبرابر با ۶ میلیارد و ۷۴۱ میلیون و ۳۹ هزارو ۳۰۳ دلار بوده است که بیشترین واردات از ترکیه با ۲ میلیارد و ۲۳۴ میلیون و ۶۷۰ هزارو ۶۴۰ دلار وپس از ترکیه از کشورهای آلمان ، روسیه وانگلستان بوده است .

وی افزود : کشورمان در مجموع از ۴۴ کشور اروپایی نظیر انگلستان، فرانسه، آلمان ، ایتالیا، چک، سوئیس ، سوئد، اتریش ، بلژیک، دانمارک، اسپانیا، ایرلند، کرواسی، هلند، پرتقال ، لهستان، اوکراین ، روسیه و … واردات انجام داده است .

منبع : http://examie.org/news/99082502/view